A grape costs 15 cents, a pineapple costs 27 cents, a pizza costs 15 cents, and a grapefruit costs 30 cents. Using the same logic, how much does a carrot cost in cents?
This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try
refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and,
finally, (c)
loading the
non-javascript version of this page
. We're sorry about the hassle.
For all of the foods, the cost in cents is 3 times the numbers of letters in the food. Since a carrot has 6 letters, the cost in cents is 6*3=18. A similar problem is in this problem.