An automobile travels on a straight road for 4 0 km at a speed of 3 0 km/h . It then continues in the same direction for another 4 0 km at a doubled speed of 6 0 km/h . What is the average speed?
This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try
refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and,
finally, (c)
loading the
non-javascript version of this page
. We're sorry about the hassle.
David travel from his home to school at speed of 2 km/h in the morning. Then he return back home at a different speed of 3 km/h taking a total time of 5 hours going and back. What was a half of the total distance?
Time travel on a straight road for 4 0 k m at 3 0 k m : t 1 = V 1 S 1
⇒ t 1 = 3 0 4 0 = 3 4 ( h )
Similar, Time travel in the same direction for another 4 0 k m at 6 0 k m : t 2 = V 2 S 2
⇒ t 2 = 6 0 4 0 = 3 2 ( h )
So, Total Time Travel: t = t 1 + t 2 = 3 4 + 3 2 = 2 ( h )
And, Total distance travel: S = S 1 + S 2 = 4 0 + 4 0 = 8 0 ( k m )
Thus, The average speed is V = t S = 2 8 0 = 4 0 ( h k m )
When distance travelled is same then the average speed is:
S =2 (s1 * s2) / (s1 + s2)
for this problem, Average speed S = 2*(30 * 60) / (30 + 60) = 40 km/h
The distances are the same for each section of the journey, so we can simply take the harmonic mean of the speeds:
3 0 1 + 6 0 1 2 = 4 0
Yo, as v = s / t , then t = s / v ,
The average speed = (40 km + 40 km) / [ ( 40 km / 30 km/h ) + ( 40 km / 60 km /h ) ] = 80 km / 2 h = 40 km/h....
Thanks....
Problem Loading...
Note Loading...
Set Loading...
Total Time Travel: 4/3 + 4/6 = 2 hours. Total distance travel: 40 + 40 = 80. Average Speed would be 80 / 2 = 40 km/h.