In a local grocery store, 1 apple and 2 bananas cost $34. Moreover, 2 apples and 1 banana cost $56. What is the total cost of 1 apple and 1 banana?
This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try
refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and,
finally, (c)
loading the
non-javascript version of this page
. We're sorry about the hassle.
Adding up both purchases, 3 pings and 3 pongs will cost 3 4 + 5 6 = 9 0 . Dividing by 3, we get that 1 ping and 1 pong will cost 3 9 0 = 3 0 .
Note: We may also proceed to solve for the individual price of a ping and a pong, which are $26 and $4 respectively. However, that is not necessary.