Faraday Torque

A non-conducting spherical ball of radius R R has a total charge Q Q , uniformly distributed over its volume. There is a uniform magnetic flux density B = b t z ^ \vec{B} = b \, t \, \hat{z} , where b b is a constant and t t is the elapsed time in seconds.

Due to the Faraday effect, an electric field is induced within the ball, resulting in a torque on the ball. What is the magnitude of this Faraday torque (in N m ) N \, m) ?

Inspiration

Details and Assumptions:
- R = 1 m R = 1 \, \text{m}
- Q = 1 C Q = 1 \, \text{C}
- b = 1 T/s b = 1 \, \text{T/s}
- z ^ \hat{z} is a unit-vector in the z z direction


The answer is 0.2.

This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and, finally, (c) loading the non-javascript version of this page . We're sorry about the hassle.

0 solutions

No explanations have been posted yet. Check back later!

0 pending reports

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...