2 kilograms of apple has the same price as 2.5 kilograms of pear. At the same rate, the total price of 10 kilograms of apple and 15 kilograms of pear is $66. Find the price of 1 kilograms of apple.
This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try
refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and,
finally, (c)
loading the
non-javascript version of this page
. We're sorry about the hassle.
Let A be the price of one kilogram of apple in $ and P be the price of one kilogram of pear in $. Then we have the two equations
2 A = 2 . 5 P ⟹ ( 1 )
1 0 A + 1 5 P = 6 6 ⟹ ( 2 )
Solve for P in terms of A in ( 1 ) , we get P = 2 . 5 2 A . Substitute the result in ( 2 ) , we get A = 3 .