Fuji apples sold for $1.29 per pound while Golden Delicious apples were on
sale for $0.89 per pound. Sandi bought 3 1/2 pounds of each kind. How much
more did she pay for the Fuji apples than the Golden Delicious apples?
This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try
refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and,
finally, (c)
loading the
non-javascript version of this page
. We're sorry about the hassle.
nyc
There should be some more space between 3 and 1/2 or it should be 3 and 1/2 because i got confused and thought it is 31/2 though i gave a wrong answer and got some points in algebra lost.............
Here is the solution. [$1.29 times 3.5] - [$0.89 times 3.5]= $1.4
easy,, 1.29 - 0.89 = 0.4 ,,, then 0.4 * 3.5 = 1.4,, thank you~
Very Simple (1.29-0.89)*3.5=1.40
Just multiply the prices of both the kind of apples with the amount she bought,respectively. And whatever answer you get after deducting the figures is the solution to the problem
Notice that the difference in cost is $0.40 for each one of each apple you buy. So if you buy 3 and a half apples, the difference will be $0.40 multiplied by 3.5 which gives you $1.40
total cost for fuji apples_ 7/2x1.29. total cost of golden apples_7/2x0.89. price paid for golden apples more than fuji apples = 7/2x1.29-7/2x0.89 7/2{129/100-89/100}= 7/2{40/100} = 7/5= 1.4$
fuji= 1.29 dollars/lb, golden= 0.89 dollars/lb sandi bought 3.5lbs each, fuji =1.29x3.5=4.515 golden=0.89x3.5=3.115 4.515-3.115= 1.40 __
just take the price of both the apples and subtract them
Problem Loading...
Note Loading...
Set Loading...
(1.29-0.89) * 3.5 = 1.40