Math in grocery shopping

Algebra Level 1

If you spent exactly $10.50 in a grocery shop buying 9 pencils and 6 pens, and pencils are $0.50 a piece, how much will two pens cost (in dollars)?

1 0.5 2 4 2.1

This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and, finally, (c) loading the non-javascript version of this page . We're sorry about the hassle.

4 solutions

Hung Woei Neoh
May 8, 2016

1 1 pencil costs $ 0.50 \$0.50 , 9 9 pencils cost 9 × $ 0.50 = $ 4.50 9 \times \$0.50 = \$ 4.50

Therefore, 6 6 pens cost $ 10.50 $ 4.50 = $ 6.00 \$10.50 - \$4.50 = \$6.00

A pen costs $ 6.00 ÷ 6 = $ 1.00 \$6.00 \div 6 = \$1.00

Two pens will then cost $ 1.00 × 2 = $ 2.00 \$1.00 \times 2 = \boxed{\$2.00}

Sonia Gupta
May 9, 2016

Did the same as you guys have done.

Hana Wehbi
May 8, 2016

The price of 9 pencils=$ (9 × 0.5= 4.5). Now $( 10.5- 4.5= 6) is the price of 6 pens; Thus the price of two pens= ( 6/6)*2= $2 .

Margaret Zheng
May 8, 2016

Relevant wiki: Decimals

We can see that you spent 10.5 9 × 0.5 = 6 10.5 - 9 \times 0.5 = 6 dollars on 6 pens. Therefore, 2 pens will cost you 2 dollars.

0 pending reports

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...