If you spent exactly $10.50 in a grocery shop buying 9 pencils and 6 pens, and pencils are $0.50 a piece, how much will two pens cost (in dollars)?
This section requires Javascript.
You are seeing this because something didn't load right. We suggest you, (a) try
refreshing the page, (b) enabling javascript if it is disabled on your browser and,
finally, (c)
loading the
non-javascript version of this page
. We're sorry about the hassle.
1 pencil costs $ 0 . 5 0 , 9 pencils cost 9 × $ 0 . 5 0 = $ 4 . 5 0
Therefore, 6 pens cost $ 1 0 . 5 0 − $ 4 . 5 0 = $ 6 . 0 0
A pen costs $ 6 . 0 0 ÷ 6 = $ 1 . 0 0
Two pens will then cost $ 1 . 0 0 × 2 = $ 2 . 0 0