Here is a question,
A string of mass m and length l, both fixed at both ends is vibrating in its fundamental mode. The maximum amplitude is a and the tension in the string is T. Find the energy of vibrations of the string in terms of a, T and l.
This is how I answered,
Let the equation of wave be y=f(x,t)=asin(ωt−kx)
Differentiating w.r.t t,
δtδy=vp=aωcos(ωt−kx)
∴ Kinetic Energy, K.E=21ma2ω2cos2(ωt−kx)
∴Average Kinetic Energy, ⟨K.E⟩=∫0Tdt∫0T21ma2ω2cos2(ωt−kx)dt=41ma2ω2
Potential Energy, P.E=21mω2a2sin2(ωt−kx)
∴ Average Potential Energy,⟨P.E⟩=∫0Tdt∫0T21ma2ω2sin2(ωt−kx)dt=41ma2ω2
Therefore Total energy=⟨K.E⟩+⟨P.E⟩=21ma2ω2
Now,
ω2=v2k2=v2λ24π2=LmTλ24π2=mλ2Tπ2=mLTπ2
∴ Total Energy=2LTa2π2
But the given answer is
4LTa2π2
Can someone explain this?
#Mechanics
Easy Math Editor
This discussion board is a place to discuss our Daily Challenges and the math and science related to those challenges. Explanations are more than just a solution — they should explain the steps and thinking strategies that you used to obtain the solution. Comments should further the discussion of math and science.
When posting on Brilliant:
*italics*
or_italics_
**bold**
or__bold__
paragraph 1
paragraph 2
[example link](https://brilliant.org)
> This is a quote
\(
...\)
or\[
...\]
to ensure proper formatting.2 \times 3
2^{34}
a_{i-1}
\frac{2}{3}
\sqrt{2}
\sum_{i=1}^3
\sin \theta
\boxed{123}
Comments
I think it will be a standing wave and not a progressive wave, whose equation you have written. Hence, amplitude for every point of the string is different.
I think you're right.
See this.
Unless, they meant only the energy due to the motion, which is the kinetic energy.
Log in to reply
Again you are there to help me! Thank you, Sir :)
Are vah yyaar maja hi aa Gaya shandaar