Please help me understand Pizza + Donut logic

I’m almost 50, and to me, mathematics has always been contrived number games based on a deeper logic always beyond my grasp. Yet through my interests in physics, IT, music and astronomy, I know that mathematics is an amazingly adaptable language which can be used to express (and therefore model) any process in the universe one cares to apply it to.

The “Pizza + Donut” quiz in Basic Mathematics is a perfect example of the mathematical logic which has confounded me since childhood. I fervently wish, with all my heart, that I could follow the logic in the statement: “If a pizza costs $10.50 more than a donut, then a pizza and a donut must cost $10.50 more than two donuts.” I absolutely cannot fathom the logic behind that statement. Why two donuts? If we don’t know the cost of one donut, how can we possibly say the difference between a pizza and donut combined is 10.50 more than two donuts?

Please, please, can someone help me follow that logic? I believe if I could only grasp it, a new understanding of this universe would be unlocked for me.

Note by Alan Mellerick
3 years, 4 months ago

No vote yet
1 vote

  Easy Math Editor

This discussion board is a place to discuss our Daily Challenges and the math and science related to those challenges. Explanations are more than just a solution — they should explain the steps and thinking strategies that you used to obtain the solution. Comments should further the discussion of math and science.

When posting on Brilliant:

  • Use the emojis to react to an explanation, whether you're congratulating a job well done , or just really confused .
  • Ask specific questions about the challenge or the steps in somebody's explanation. Well-posed questions can add a lot to the discussion, but posting "I don't understand!" doesn't help anyone.
  • Try to contribute something new to the discussion, whether it is an extension, generalization or other idea related to the challenge.
  • Stay on topic — we're all here to learn more about math and science, not to hear about your favorite get-rich-quick scheme or current world events.

MarkdownAppears as
*italics* or _italics_ italics
**bold** or __bold__ bold

- bulleted
- list

  • bulleted
  • list

1. numbered
2. list

  1. numbered
  2. list
Note: you must add a full line of space before and after lists for them to show up correctly
paragraph 1

paragraph 2

paragraph 1

paragraph 2

[example link](https://brilliant.org)example link
> This is a quote
This is a quote
    # I indented these lines
    # 4 spaces, and now they show
    # up as a code block.

    print "hello world"
# I indented these lines
# 4 spaces, and now they show
# up as a code block.

print "hello world"
MathAppears as
Remember to wrap math in \( ... \) or \[ ... \] to ensure proper formatting.
2 \times 3 2×3 2 \times 3
2^{34} 234 2^{34}
a_{i-1} ai1 a_{i-1}
\frac{2}{3} 23 \frac{2}{3}
\sqrt{2} 2 \sqrt{2}
\sum_{i=1}^3 i=13 \sum_{i=1}^3
\sin \theta sinθ \sin \theta
\boxed{123} 123 \boxed{123}

Comments

Let PP and DD denote the price of a pizza and a donut (in $), respectively.

The first part of the sentence says that P=10.50+DP = 10.50 + D.

Now, if we add DD to both sides of this equation, we will get P+D=10.50+2DP + D = 10.50 + 2D.

What does P+DP+D and 10.50+2D10.50 + 2D represents?

Pi Han Goh - 3 years, 4 months ago

Log in to reply

OK, I see how you can turn the statement into an equation - and it does make it easier to think about! So now I can see why you might put two donuts on the right side of the equation if you add one to the left. Great - progress! But in trying to solve for D, I just can’t reason it out; I don’t know what it represents.

Alan Mellerick - 3 years, 4 months ago

Log in to reply

You can't solve for DD because you are only given 1 (linear) equation with 2 variables.

Pi Han Goh - 3 years, 4 months ago

Log in to reply

@Pi Han Goh OK - so... Does that mean the original question posed is somehow flawed? This all comes from the “Doubtful Discounts” exercise on the Maths Fundamentals on Brilliant. I was struggling through the explanation given for the correct answer. Perhaps they presented the statement “...if a pizza costs $10.50 more than a donut, then a pizza and a donut cost $10.50 more than 2 donuts.” as a step to understanding the answer. I can at least follow the logic in that sentance now - thank you very much for your assistance with that. I still don’t understand why one would go down that path as a technique in solving the the donut price. I’ll try harder!

Alan Mellerick - 3 years, 4 months ago

Log in to reply

@Alan Mellerick

Does that mean the original question posed is somehow flawed?

No. Just because you don't have enough information to solve an equation (or multiple equation) doesn't automatically makes the question flawed.

I still don’t understand why one would go down that path as a technique in solving the the donut price. I’ll try harder!

Try more problems. You'll get a hang of it! ;)

Pi Han Goh - 3 years, 4 months ago

Wow. That is one expensive donut

Annie Li - 3 years, 4 months ago
×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...